Mobil Oyun Sektöründe Kazanç

Günümüzde en hızlı yükselişösteren sektörlerden birisi mobil oyun sektörüdür. Öyle ki artık kullanıcılar her an her yerde telefonlarından internete ve oyunlara erişim sağlayabilmektedir. Bu durumda mobil sektörde aktif oyuncu sayısını günlük ortalama 500 milyon kullanıcı seviyesine çıkartmıştır. Hal böyle olunca da son yıllarda en çok yatırım alan sektör mobil oyun sektörü olmuş durumda.

 

FLAPPY BİRD MARJİNAL BİR ÖRNEK

Öyle ki bir yazılımcının boş vaktini değerlendirmek için yazdığı bir oyun, bazen milyonların beğenisini toplayıp zirveye oynayabiliyor. Bu durumun en net örneği Flappy Bird isimli zıplayan kuş oyunudur. İlk iki ay indirme alamayan oyun sonraki aylarda katlanarak yükselmiş ve pazarda geçirdiği 1 yıl gibi bir sürede toplamda 100 milyon indirmeye ulaşmış ve yazılımcı oyunu aşırı gelir sağlayarak hayat standartlarının bozulmasını bahane göstererek oyunu pazardan kaldırmıştır.

 

 

KOPYE OYUNLAR

Bir diğer örnek pazarda bulunan benzer oyunların kopyası içinde geçerli olabilir. Pazarda kendini kanıtlayan bir oyunun bir çok kopyasını pazarda görmek mümkün. Google Play oyun içeriği ile ilgili telif sınırlaması getirmemiştir. Oyunun tanıtım görsellerinde özgünlüğü yakalamanız 1 milyon indirme ivmesini yakalayana kadar yeterli oluyor. Sonrasında oyun içi telif süreci başlıyor ki bu rakamı bulan uygulama zaten size artık sabit kazanç sağlamaya başlamış olacaktır.

Bu bağlamda tanıtım görselleri değiştirilmiş olarak aynı oyunu pazarda farklı pazarlama teknikleri ile bulmak mümkün. Bu durum geliştiricinin pazardaki payını arttırmaya yönelik bir hareketidir. Ve son dönemde ivmesi yükselerek devam etmekte olan re-skin pazarını oluşturmaktadır.

 

RE-SKİN OYUNLAR VE KAZANÇ

Re-skin; görselleri değiştirilmiş, kaynak kodu aynı olan oyunlara verilen isimdir. Bir nevi orjinalden çoğaltılarak kopyalanan bir oyundur. Bu bağlamda yaptığınız iki farklı oyunda belirleyeceğiniz iki farklı oyun ismi google aramasında iki farklı sıralamayada girme şansı yakalayacak ve sizin kazancınızı arttırmaya yönelik bir hamle olacaktır.

Re-skin oyunu daha iyi tarif edebilmek için aşağıdaki resmi inceleyebilirsiniz. Görselde geçen üç oyun yazılım olarak aynı ancak isim olarak farklıdır. Pazardaki indirme sayılarının farklı olması oyuna belirlenen isim, o ismin pazardaki aranma hacmi ve tanıtım yazısının ASO (App Store Optimizasyonu) destekli olmasına bağlıdır.